Twenty Eleven - en to pt translation catalogue (121 entries)

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
pt: % <span class="reply">comentários &rarr;</span>

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
pt: %1$s em %2$s <span class="says">disse:</span>

en: %s Theme Options
pt: Opções do tema %s

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Anteriores

en: &larr; Previous
pt: ← Anterior

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
pt: 0 <span class="reply">comentários &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
pt: 1 <span class="reply">comentário &rarr;</span>

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
pt: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> por </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Opções_do_Tema" target="_blank">Documentação sobre Opções de Temas</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
pt: <a href="http://br.forums.wordpress.org/support/" target="_blank">Fórum de Suporte</a>

en: <b>%</b> Replies
pt: <b>%</b> Respostas

en: <b>1</b> Reply
pt: <b>1</b> Resposta

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Marcado com</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav"> ← </span> Posts Anteriores

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
pt: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicado </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> às <a href="%3$s" title="Link para imagem inteira">%4$s &times; %5$s</a> em <a href="%6$s" title="Voltar para %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
pt: <span class="sep">Publicado em </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> por </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
pt: <strong>Esquema de Cor </strong>: Você pode escolher uma paleta de cores "Light" (fundo claro com texto escuro) ou "Escuro" (fundo escuro com texto claro) para o seu site.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
pt: <strong>Layout Padrão</strong>:  Você pode escolher se quer layout do seu site padrão para ter uma barra lateral à esquerda, à direita, ou não nenhuma.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
pt: <strong>Cor do Link</strong>: Você pode escolher a cor usada para links de texto em seu site. Você pode inserir a cor HTML ou código hexadecimal, ou você pode escolher visualmente, clicando no botão "Selecionar uma Cor" para escolher no círculo de cores.

en: About %s
pt: Sobre %s

en: An optional widget area for your site footer
pt: Uma área de widget opcional para rodapé do seu site

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Desculpe, mas nada foi encontrado para o arquivo solicitado. Talvez a pesquisa ajude a encontrar um post relacionado.

en: Archives
pt: Arquivos

en: Aside
pt: Nota

en: Author Archives: %s
pt: Arquivos do Autor:%s

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: Category Archives: %s
pt: Arquivos da Categoria: %s

en: Chessboard
pt: Tabuleiro de xadrez

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: Comment navigation
pt: Navegação de Comentários

en: Comments are closed.
pt: Comentários encerrados.

en: Content on left
pt: Conteúdo da Esquerda

en: Content on right
pt: Conteúdo da Direita

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivos diários:%s

en: Dark
pt: Escuro

en: Default Layout
pt: Layout Padrão

en: Default color: %s
pt: Cor padrão: %s

en: Edit
pt: Editar

en: Ephemera
pt: Efêmera

en: Featured
pt: Destacado

en: Featured Post
pt: Post Destacado

en: Featuring: %s
pt: Apresentando: %s

en: Footer Area One
pt: Primeira Área do Rodapé

en: Footer Area Three
pt: Terceira Área do Rodapé

en: Footer Area Two
pt: Segunda Área do Rodapé

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Gallery
pt: Galeria

en: Hanoi Plant
pt: Planta Hanoi

en: Image
pt: Imagem

en: Image navigation
pt: Navegação de imagens

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
pt: Parece que não encontramos o que você está procurando. Talvez a busca, ou um dos links abaixo, possa ajudar.

en: Lanterns
pt: Lanternas

en: Leave a reply
pt: Comentar

en: Light
pt: Claro

en: Link Color
pt: Cor de Link

en: Link to %s
pt: Link para %s

en: Main Sidebar
pt: Barra Lateral Principal

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivos Mensais:%s

en: Most Used Categories
pt: Categorias mais Usadas

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários Recentes &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Posts Recentes <span class="meta-nav"> → </span>

en: Next &rarr;
pt: Próximo →

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Próximo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: Number of posts to show:
pt: Número de posts para mostrar:

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Uma ideia sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s ideias sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: One-column, no sidebar
pt: Uma coluna, sem barra lateral

en: Overview
pt: VIsão Geral

en: Page %s
pt: Página %s

en: Pages:
pt: Páginas

en: Permalink to %s
pt: Link Permanente para %s

en: Pine Cone
pt: Pinha

en: Post navigation
pt: Navegação de Posts

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Proudly powered by %s
pt: Mantido com %s

en: Quote
pt: Citação

en: Recent Posts
pt: Posts Recentes

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
pt: Lembre-se de clicar em "Salvar Alterações" para salvar alterações feitas nas opções do tema.

en: Reply
pt: Comentar

en: Reply <span>&darr;</span>
pt: Comentar <span>&darr;</span>

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa para:%s

en: Select a Color
pt: Selecione uma cor

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma semântica de publicação pessoal

en: Shore
pt: Costa

en: Showcase Sidebar
pt: Barra lateral da Vitrine

en: Showcase Template
pt: Modelo Vitrine

en: Sidebar Template
pt: Modelo Lateral

en: Skip to primary content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Skip to secondary content
pt: Pular para o conteúdo secundário

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
pt: Alguns temas oferecem opções de personalização que são agrupadas em uma tela de Opções do Tema. Se você trocar de tema, as opções podem mudar ou desaparecer, porque são opções específicas do tema. Seu tema atual, Twenty Eleven, fornece as seguintes opções de tema:

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, mas nada coincide com seus critérios de busca. Por favor, tente novamente com algumas palavras-chave diferentes.

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivos da Tag: %s

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
pt: O tema de 2011 do WordPress é sofisticado, leve, e adaptável. Faça-o seu com um menu, imagem de cabeçalho e fundo personalizados — e então vá para as opções do tema completas para escolher um esquema de cores branco ou preto, cores dos links e três esquemas de leiaute. O Twenty Eleven vem equipado com um modelo de página Vitrine, que transforma sua página inicial em uma vitrine para exibir o seu melhor conteúdo; suporte a galeria de widgets (barra lateral, três áreas no rodapé e uma área para o modelo Vitrine); e um widget personalizado chamado "Efêmera" para exibir seus posts de Notas, Links, Citações ou Status. Inclui estilos para impressão e para o editor do painel, suporte a imagens destacadas (como imagens de cabeçalho personalizadas em posts e páginas e como imagens destacadas em posts "fixos"), e estilos especiais para seis formatos de posts diferentes.

en: The sidebar for the optional Showcase Template
pt: A barra lateral para o modelo opcional Vitrine

en: Theme Options
pt: Opções do Tema

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Essa entrada foi publicada por <a href="%6$s">%5$s</a>. Favorite o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s e marcado %2$s por <a href="%6$s">%5$s</a>. Guardar <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s e marcado %2$s. Guardar <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Publicado em %1$s por <a href="%6$s">%5$s</a>. Marque <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">Link Permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s. Bookmark o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s foto</a>.
pt[1]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s fotos</a>.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt: Isso é embaraçoso, não?

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Esse post é protegido por senha. Informe-a para ver quaisquer comentários.

en: Title:
pt: Título:

en: Trolley
pt: Carrinho

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt: Tente olhar nos arquivos mensais. %1$s

en: Twenty Eleven Ephemera
pt: Efêmera do Twenty Eleven

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
pt: Use esse widget para listar seus posts de Nota, Status, Citação e Link recentes

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os posts de %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todas as mensagens por %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Wheel
pt: Roda

en: Willow
pt: Salgueiro

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivos anuais: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: the WordPress team
pt: o time WordPress
